I just learned this morning that the Czech Republic recently published a book of the speeches of Nazi dictator Adolf Hitler (from 1939 – 1942). The author, Pavel Kamas said that he wanted to give people these previously virtually unobtainable writings as a basis for the free formation of opinion. The writings, however, are provided without commentary, leaving interpretation open to subjective opinions.

“A lie repeated a hundred times becomes the truth”

This is a book of Nazi propaganda, pure and simple – now available for purchase by all of those neo-Nazi right-wing Fascist groups in the Czech Republic and elsewhere. As hate crimes committed by Golden Dawn are growing in Greece and Italy; as the Jobbik Party and the Magyar Garda threaten and intimidate – this book is published.

The papers of Reich Minister of Propaganda, Joseph Goebbels are also part of the publication. A man who said things like, “Whoever can conquer the street will one day conquer the state, for every form of power politics and any dictatorship-run state has its roots in the street.” Things that could easily be used by current neo-Nazis to bolster their claims and their numbers. The current political climate in much of Europe does not need many more embers to spark a fire…

Releasing such a book at this time is not only stupid, it’s dangerous.

(When you buy a “leader”, one is donated on your behalf to a library….)

Original article (in Czech) is below:

__________________________

From Romea:

Na českém knižním trhu se objevil výbor z projevů nacistického diktátora Adolfa Hitlera z let 1939 až 1942. Nakladatel a překladatel Pavel Kamas ČTK řekl, že chtěl lidem poskytnout dosud prakticky nedostupné projevy jako podklad pro svobodné utváření názorů. Odborníci oslovení ČTK poukázali na to, že projevy jsou jedním z nástrojů propagandy a bez odborného komentáře mohou být zavádějící.

“V knize se dozvíte že Hitler mluvil o Češích s úctou a uznáním, proč nechal zřídit Protektorát Čechy a Morava, jak si vážil Slováků, že podle Adolfa Hitlera má každý stejné právo na život, že Hitler odsuzoval metody vyhánění Čechů z Polska, jak Hitler usiloval o mír a proč,” píše se na stránkách Hitlerovyprojevy.cz, které k prodeji knihy zřídilo Nakladatelství guidemedia etc, jehož jednatelem je právě Kamas.

I přes tyto nacistické propagandistické výroky není podle Kamase cílem knihy analyzovat či kriticky interpretovat Hitlerovy projevy. Existuje prý dostatek prací renomovaných historiků, kteří podrobili zkoumání Hitlerovy myšlenky, záměry i skutečné činy. “Tady bychom nepřinesli nic nového. My v podstatě dáme k dispozici to, co bylo skutečně řečeno, a člověk má nepřeberné množství zdrojů, kde to může konfrontovat, kriticky pochopitelně,” uvedl Kamas. Lidé si podle něj dosud nemohli ověřit, co Hitler ve skutečnosti říkal.

Publikaci na 650 stranách vydal Kamas pod hlavičkou brněnského nakladatelství Guidemedia etc. Náklad činí 10.000 kusů, prodává se zatím jen prostřednictvím internetu.

Odborníci ale upozorňují, že Hitlerovy projevy byly součástí propagandy, a nemusely tedy odrážet skutečné smýšlení a plány diktátora, který rozpoutal druhou světovou válku včetně hrůz holocaustu. “Hitler měl za sebou Goebbelse, génia propagandy. Ten řekl, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou,” připomněl historik Jan Břečka z Moravského zemského muzea. Stať nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse Vůdce jako řečník je také součástí publikace.

Jednotlivé projevy vycházejí v nezkrácené podobě, překladatel čerpal z německých originálů. Průvodní texty k projevům, předmluvu a doslov napsal Lukáš Beer, publicista, který se zabývá česko-německými vztahy a obdobím protektorátu, ale není akademicky vzdělaným historikem. Právě v chybějícím fundovaném komentáři, který by odrážel poznatky historiků, spočívá podle odborníků nedostatek publikace.

Podle Břečky hrozí, že projevy publikované v takové podobě povedou k dezinterpretacím a jejich vydání potěší zejména extremisty. Naopak pamětníci protektorátních dob a nacistických perzekucí budou podle Brečky novým vydáním zřejmě roztrpčeni. “Každopádně vydat dnes Hitlerovy projevy bez vysvětlení je nesmysl,” řekl Břečka.

Za pravdu Břečkoví dávají první komentáře a sdílení odkazů na knihu na nacistických diskuzních fórech. “Pozor, právě probíhá akce daruj Vůdce,” posílá odkaz svým soukmenovcům Erik Sedláček vystupující pod přezdívkou Sedlis-Diehard. Po rozkliknutí odkazu se dostanete na stránky nakladetelství, kde se můžete dočíst: “Daruj Vůdce a získáš dárek v hodnotě 200 Kč – při zakoupení dvou ks knihy PROJEVY (jeden Vůdce do knihovny, druhý jako dárek pod stromeček někomu blízkému) získáš knihu Mnichovská dohoda a osud sudetských Němců od nás jako dárek!”

Podle politologa Pavla Pečínky se názory na vydávání podobných historických dokumentů různí. Na jedné straně je liberální přístup, na druhé straně panují obavy ze šíření zločinné ideologie. Pečínka se přiklání k tomu, aby podobná díla vycházela v komentované podobě. Zároveň připomněl, že současní neonacisté se často dovolávají svobody slova. “V té komunitě je to moderní. Vymezují se vůči mainstreamu, staví se jako disidenti, kteří prolamují společenská tabu,” uvedl Pečínka.

Vydáváním knih Adolfa Hitlera se v minulých letech zabývaly české soudy. Michal Zítko, který v roce 2000 publikoval nekomentovaný překlad Mein Kampfu, si za podporu rasistického hnutí nejprve vyslechl tříletý podmíněný trest. Nejvyšší soud jej ale později zprostil obžaloby. Městský soud v Praze pak v září 2010 nařídil společnosti KMa, aby stáhla z prodeje veškeré knihy Adolfa Hitlera, které v Česku vydala. Důvodem byl protest spolkové země Bavorsko. Tamní ministerstvo financí totiž drží autorská práva. Vydáním projevů se policie zatím nezabývá.

 

%d bloggers like this: